Wybierz format pliku, który chcesz pobrać

GeoDesk: Burze

Dodano: 2013-09-09

Wyświetleń: 22121

Czas trwania: 05:43

Podstawowe formaty

Dodatkowe formaty

Opis materiału GeoDesk: Burze


         Burze, czym tak właściwie są? Skąd się biorą? Te niesamowite, a równocześnie najczęstsze zjawiska na ziemi nadal dają dużo do myślenia naukowcom. Wciąż odkrywamy coraz to nowe rodzaje piorunów. Burze mają przed nami wiele tajemnic, postaram się wam kilka z nich wytłumaczyć. 

Facebook: https://www.facebook.com/thegeodesk

Muzyka: https://soundcloud.com/stephen-anderson/song-for-tahiti

Podobało się? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? Oceniaj, komentuj i subskrybuj po więcej!        

Komentarze


michallesz2
W tym filmie zawarta jest tylko część prawdy na temat powstawania burz. Burza jednak powstaje w inny sposób. Chmury tylko przyśpieszają burzę a nie są jej główną przyczyną. Między Słońcem i Ziemią jest różnica potencjałów która ładuje napięciem jonosferę. Obecność chmur ciągle rozładowuje to napięcie , dlatego w pochmurne dni nie ma burzy. Jeśli na niebie nie ma chmur to jonosfera ładuje się do ogromnych napięć i kiedy zostanie przekroczona wartość napięcia zdolna do samowyładowania to wtedy nawet w bezchmurny dzień piorun potrafi uderzyć w postaci błyskawicy. Ale kiedy jest taka sytuacja że jonosfera jest już mocno naładowana ale jeszcze nie potrafi dojść do samowyładowania to napływ chmur przyśpiesza to rozładowanie. I kiedy to napięcie między jonosferą a ziemią się rozładuje to nawet kiedy będą nadal chmury to już burzy nie będzie , ponieważ chmury nie dają naładować się jonosferze , powodując powolne rozładowanie tego napięcia.
WichureQ
Masz glos jak nolif xD
michallesz2
Tak burza nie powstaje. Zauważ że nawet w dni bezchmurne , kiedy nie ma żadnej chmurki na niebie , może nastąpić uderzenie pioruna. A to dowodzi tego że nie rozumiesz jak powstają burze. Promieniowanie słoneczne powoduje że górne warstwy jonosfery ładują się napięciem. Obrazek pokazuje jak to się dzieje kiedy nie ma chmur.Jonosfera+ + + + + +_ _ _ _ _ _ _ZIEMIAW podanym przykładzie górne warstwy atmosfery będą ładować się tak długo aż nie nastąpią warunki do samoczynnego rozładowania, czyli próg naładowania osiągnie wartość w której może nastąpić samoczynne rozładowanie. I kiedy taka zależność wystąpi wtedy mamy piorun w pogodny dzień nawet bez chmur. Natomiast chmury które pojawią się między takim napięciem spowodują szybsze rozładowanie się tego napięcia , co pokazuje drugi rysunekJonosfera++++++++********* chmura_ _ _ _ _ _ _ZIEMIAW takim układzie chmura przyśpieszyła rozładowanie się powstałego napięcia między Jonosferą a ZIEMIĄ . Dlatego też kiedy nie ma długo chmur to zawsze każde pojawienie się chmur powoduje burzę. Natomiast kiedy chmury są przez cały czas wtedy nie ma burz ponieważ napięcie ciągle się rozładowuje poprzez chmury i nie dochodzi do burz. A tak naprawdę to kiedy są chmury to zawsze są malutkie burze które są nie widoczne dla nas bo napięcie się ciągle rozładowuje ale mniejszymi mocami i dlatego w pochmurne dni nie ma burz. Przedstawiłem to skrótowa ale myślę że będzie zrozumiane w jaki sposób powstają burze. W zimie takie ładowanie się napięciem jest dużo wolniejsze dlatego w zimie nie widzimy burz, ponieważ Jonosfera nie zdąży się naładować do wysokich napięć bo jest za zimno.
Marzena Sałek-Jęchorek
Super film
NowciuRTPS
Nie ma za co, Spokojnie przyjdą z czasem. :)
Killdzon
Kumulogimbusy
Aoshin
Dzięki akurat bd z tego miał sprawdzian na geografii :D
Jakub Sławicki
Spoczko ;) Drugi SciFun :D
fsfe23able
Sub :)
Aoshin
Cześc mógłbyś nagrać coś o skałach typu osadowe idt ??? Byłbym niezmiernie wdzięczny :)