Wybierz format pliku, który chcesz pobrać

Ultradźwięki

Dodano: 2018-12-11

Wyświetleń: 390441

Czas trwania: 2 min

Podstawowe formaty

Dodatkowe formaty

Opis materiału Ultradźwięki


         Ultradźwięki - Test dla psa i kota na komary, myszy, szczury, kuny i inne gryzonie

Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości wyższej niż 16 kHz (tj. przekraczającej górny próg słyszalności dla człowieka) i niższej od 100 MHz (hiperdźwięk).

Fale sprężyste, których częstotliwość przewyższa 10 GHz, nazywa się hiperdźwiękami. Hiperdźwiękowy zakres zjawisk sprężystych kończy się od góry naturalną granicą wyznaczoną dla danego ośrodka przez częstotliwość odpowiadającą długości fali porównywalnej o mniejszych długościach nie mogą powstać, gdy znikają warunki konieczne dla ich rozprzestrzeniania się (to jest znikania możliwości przekazania zaburzenia sprężystego jako energii mechanicznej po miedzy atomami w drodze bezpośredniej).

Ultradźwięki które wytwarzamy i odbieramy jako koherentne (spójne) wiązki fal sprężystych, hiperdźwiękowe fale cieplne (tzw. debayowskie) stanowią zbiór fal niekoherentnych rozchodzących się we wszystkich możliwych kierunkach wewnątrz ciała, które rejestrujemy tylko pośrednimi metodami wykorzystując zjawisko akustooptyczne (akustyczne zjawiska kwantowe).

Ultradźwięki, a tym bardziej hiperdźwięki, odznaczają się małymi długościami fal, np. przy częstotliwości 16 kHz długość fali w powietrzu wypada około 2 cm w cieczach około 8 cm, w ciałach stałych około 30 cm.

Niewątpliwie małe długości fal ultradźwiękowych zadecydowały o specjalnym ich zastosowaniu. Dzięki małym długościom fal ultradźwięki można wizualizować za pomocą światła (zjawiska akustooptyczne), można je ogniskować i kształtować w wiązki o dobrej kierunkowości (akustyka morza, holografia akustyczna) i można mówić z dobrym przybliżeniem o promieniach ultradźwiękowych.        

Komentarze


Zeus 777
Przy 17000 pies sasiada przestal szczekac
Ola Poniatowska
mój pies się położył i nic nie zrobił xdpl
Ktoś Piękny
Ja o 4 27 słuchając tego :🤡
Regan Mc Neil
Działa :) Moja kotka zaczęła ruszać uszkami od 17 000Hz. Ja przestałam cokolwiek słyszeć na 13 tys. Hz.
Naxu films
Do końca dnia mi będzie piszczeć w uszach😣
Magda Grochowska
Teraz widzicie jak jaszczurki nami sterują i piorą berety
Jolanta Kot
Xd
Emilia Emciak
dzieki moj pies sie nie ruszał przez dwie minuty :)
TheMariuszw9
Ja tam słyszę.
O co Chodzi
Czy tylko ja lekko bardzo lekko ale słyszałam nawet 19000 i 20000 Hz...Coś tu ze mną jest nie tak