Wybierz format pliku, który chcesz pobrać

Ultradźwięki

Dodano: 2018-12-11

Wyświetleń: 279593

Czas trwania: 2 min

Podstawowe formaty

Dodatkowe formaty

Opis materiału Ultradźwięki


         Ultradźwięki - Test dla psa i kota na komary, myszy, szczury, kuny i inne gryzonie

Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości wyższej niż 16 kHz (tj. przekraczającej górny próg słyszalności dla człowieka) i niższej od 100 MHz (hiperdźwięk).

Fale sprężyste, których częstotliwość przewyższa 10 GHz, nazywa się hiperdźwiękami. Hiperdźwiękowy zakres zjawisk sprężystych kończy się od góry naturalną granicą wyznaczoną dla danego ośrodka przez częstotliwość odpowiadającą długości fali porównywalnej o mniejszych długościach nie mogą powstać, gdy znikają warunki konieczne dla ich rozprzestrzeniania się (to jest znikania możliwości przekazania zaburzenia sprężystego jako energii mechanicznej po miedzy atomami w drodze bezpośredniej).

Ultradźwięki które wytwarzamy i odbieramy jako koherentne (spójne) wiązki fal sprężystych, hiperdźwiękowe fale cieplne (tzw. debayowskie) stanowią zbiór fal niekoherentnych rozchodzących się we wszystkich możliwych kierunkach wewnątrz ciała, które rejestrujemy tylko pośrednimi metodami wykorzystując zjawisko akustooptyczne (akustyczne zjawiska kwantowe).

Ultradźwięki, a tym bardziej hiperdźwięki, odznaczają się małymi długościami fal, np. przy częstotliwości 16 kHz długość fali w powietrzu wypada około 2 cm w cieczach około 8 cm, w ciałach stałych około 30 cm.

Nie wątpliwie małe długości fal ultradźwiękowych zadecydowały o specjalnym ich zastosowaniu. Dzięki małym długościom fal ultradźwięki można wizualizować za pomocą światła (zjawiska akustooptyczne), można je ogniskować i kształtować w wiązki o dobrej kierunkowości (akustyka morza, holografia akustyczna) i można mówić z dobrym przybliżeniem o promieniach ultradźwiękowych.        

Komentarze


bmw8754
To mi wkur-ilo kota i zaczal mi telefon drapac
Piotr Grobelny
Załóżcie dobre słuchawki, ustawcie maks głośność i usłyszycie wszystkie częstotliwości
soviet republic
Od 13 000 hz mój głośnik zaczął buczeć bo pewnie nie obsługuje takich dźwięków (jest to głośnik z telefonu)
DEADSHUTFIRE
od 13 tysięcy sumy jeśli dźwięk da się na maksa
Arin SSO
Mój pies się.tego boi
Emma Borach
A ogólnie słychać minimalne dzwięki
Emma Borach
13000 na słuchawkach na maksa słychać
Gacuś
lol przy 17.000 serio psy przestaly sczekac
Anonimowa :3
Jak to póściałam to potem mój pies źle na mnie reagował
Azik
moja ręka zaczęła boleć przy 13000