Wybierz format pliku, który chcesz pobrać

Ultradźwięki

Dodano: 2018-12-11

Wyświetleń: 304081

Czas trwania: 2 min

Podstawowe formaty

Dodatkowe formaty

Opis materiału Ultradźwięki


         Ultradźwięki - Test dla psa i kota na komary, myszy, szczury, kuny i inne gryzonie

Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości wyższej niż 16 kHz (tj. przekraczającej górny próg słyszalności dla człowieka) i niższej od 100 MHz (hiperdźwięk).

Fale sprężyste, których częstotliwość przewyższa 10 GHz, nazywa się hiperdźwiękami. Hiperdźwiękowy zakres zjawisk sprężystych kończy się od góry naturalną granicą wyznaczoną dla danego ośrodka przez częstotliwość odpowiadającą długości fali porównywalnej o mniejszych długościach nie mogą powstać, gdy znikają warunki konieczne dla ich rozprzestrzeniania się (to jest znikania możliwości przekazania zaburzenia sprężystego jako energii mechanicznej po miedzy atomami w drodze bezpośredniej).

Ultradźwięki które wytwarzamy i odbieramy jako koherentne (spójne) wiązki fal sprężystych, hiperdźwiękowe fale cieplne (tzw. debayowskie) stanowią zbiór fal niekoherentnych rozchodzących się we wszystkich możliwych kierunkach wewnątrz ciała, które rejestrujemy tylko pośrednimi metodami wykorzystując zjawisko akustooptyczne (akustyczne zjawiska kwantowe).

Ultradźwięki, a tym bardziej hiperdźwięki, odznaczają się małymi długościami fal, np. przy częstotliwości 16 kHz długość fali w powietrzu wypada około 2 cm w cieczach około 8 cm, w ciałach stałych około 30 cm.

Nie wątpliwie małe długości fal ultradźwiękowych zadecydowały o specjalnym ich zastosowaniu. Dzięki małym długościom fal ultradźwięki można wizualizować za pomocą światła (zjawiska akustooptyczne), można je ogniskować i kształtować w wiązki o dobrej kierunkowości (akustyka morza, holografia akustyczna) i można mówić z dobrym przybliżeniem o promieniach ultradźwiękowych.        

Komentarze


Szymon Łakomy
Słyszałem do 13 000
Piotr Skowron
mój pies wstał i olał głośnik który stał na podłodze
Queens of life
Ała!
xxsara xx
Mój chomik to słyszał było widać jaką ma twarz a gdy zatrzymałam to odrazu się uspokoił
Drownn__bitsch _
Czy te ultradźwięki są szkodliwe dla psów??
LeMoneq
tak... Zwierzęta słyszą ultra dźwięki i to nawet powyżej 20k Hz więc nie torturujcie ich xd
HeXo Shadow
Od 15 nie słyszałem
Zuzik Arbuzik
Spotkają
bmw8754
To mi wkur-ilo kota i zaczal mi telefon drapac
Piotr Grobelny
Załóżcie dobre słuchawki, ustawcie maks głośność i usłyszycie wszystkie częstotliwości