Wybierz format pliku, który chcesz pobrać

Ssanie oleju (Oil pulling, Gandusha, Kavala). Na co pomaga? VLOG

Dodano: 2017-05-24

Wyświetleń: 51550

Czas trwania: 07:56

Podstawowe formaty

Dodatkowe formaty

Opis materiału Ssanie oleju (Oil pulling, Gandusha, Kavala). Na co pomaga? VLOG


         Miniatury filmów zostały wykonane samodzielnie przez autora niniejszego kanału lub pobrane na zasadzie CC0 (Creative Commons Zero) z domen publicznych i w żaden sposób nie naruszają niczyich praw autorskich.

Ssanie oleju wg medycyny ajurwedyjskiej pomaga chronić przed chorobami układu krążenia, pokarmowego, depresją i chorobami zakaźnymi oraz nowotworami. Przyjmuje się przy tym, że zmiany zapalne w jamie ustnej są przyczyną występowania tych chorób. Medycyna akademicka nie wspomina nawet o ssaniu oleju. Jest to metoda niepotwierdzona badaniami klinicznymi. Niemniej, mając na uwadze jej nieszkodliwość i efekt placebo, a niekiedy nawet korzystne miejscowe działanie oleju roślinnego na dziąsła i błonę śluzową jamy ustnej, nie należy jej zwalczać ani zabraniać.

Wiadomo, że oleje zawierają prowitaminę A i witaminy E (tokoferole), stanole, sterole roślinne oraz NNKT (witaminę F), które działają miejscowo regenerująco, przeciwzapalnie, nawilżająco na dziąsła i jamę ustną oraz słabo odkażająco. Płukanie ust olejem odświeża oddech, chroni dziąsła, zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej, zwiększa wydzielanie śliny, zapobiega powstawaniu płytki nazębnej oraz suchości w jamie ustnej. Może mieć znaczenie pomocnicze w leczeniu zespołu suchości – choroby Sjogrena.

Należy zwrócić uwagę, że prawidłowy stan uzębienia chroni przed wieloma chorobami. Próchnica może sprzyjać chorobom serca, stawów i nerek. Zwłaszcza u osób ze sztucznymi zastawkami serca oraz rozrusznikiem serca. Lekarze przed planowaną operacją zalecają wyleczenie uzębienia. Szczególnie niebezpieczne są ropnie okołozębowe lub zgorzel miazgi zęba, które mogą być punktem wysiewu bakterii ropotwórczych i beztlenowych do krwi, prowadząc do bakteriemii, a niekiedy nawet posocznicy.

Należy zwrócić uwagę, że płukanie ust olejem nie może zastępować higieny jamy ustnej szczoteczką i pastą do zębów oraz nie leczy próchnicy i przewlekłych schorzeń wielonarządowych. Niemniej, niekiedy poprawia samopoczucie chorych, co jest związane z efektem placebo lub miejscowym działaniem przeciwzapalnym olejów roślinnych.

Najbardziej w celu płukania i nawilżania jamy ustnej nadaje się olej sezamowy i kokosowy. Mniej przydatne w tym celu są inne oleje. Naturalne i syntetyczne produkty odkażające, takie jak woda utleniona, nadmanganian potasu, nagietek, szałwia, czarna herbata, kora dębu, chlorheksydyna, zapewniają higienę jamy ustnej nawet w większym stopniu niż olej roślinny, jednak nie wykazują działania nawilżającego, wręcz przeciwnie, mogą wysuszać błony śluzowe, ponadto nie zawierają witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy.

Płukanie ust:
- wodą utlenioną – 1 łyżka stołowa 3% H2O2 na pół szklanki wody.
- nadmanganianem potasu – rozpuścić czwartą część tabletki w szklance wody,
- szałwią – 2 torebki zaparzyć wodą na pół szklanki,
- rumiankiem – 2 torebki zaparzyć wodą na pół szklanki,
- lukrecją - 2 łyżki sproszkowanego korzenia lukrecji zalać szklanką wody, gotować 5-10 minut, płukać gardło i jamę ustną bądź spożywać na czczo w przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka lub jako środek wykrztuśny w zapaleniu oskrzeli

Piśmiennictwo:
1. Sooryavanshi S. Ancient Science of Life. 1994, 13: 266–70.
2. Singh, Abhinav; Purohit, Bharathi. Journal of Ayurveda and Integrative Medicine. 2011, 2: 64–8.
3. Soukoulis, S.; Hirsch, R. Australian Dental Journal. 2004, 49: 78–83.
4. Lakshmi, T; Rajendran, R; Krishnan, Vidya. Dental Hypotheses. 2013, 4: 131–4.
5. Stoeken, Judith E.; Paraskevas, Spiros; Van Der Weijden, Godefridus A. (2007). Journal of Periodontology. 78 (7): 1218–28.
6. Lakshmi, T; Rajendran, R; Krishnan, Vidya (2013). Dental Hypotheses. 4 (4): 131–4.
7. Kensche, A.; Reich, M.; Kümmerer, K.; Hannig, M.; Hannig, C. (2012). Clinical Oral Investigations. 17 (3): 669–85. 
8. Singh, Abhinav; Purohit, Bharathi (2011). Journal of Ayurveda and Integrative Medicine. 2 (2): 64–8.        

Komentarze


Adam
Jak zaszkodzi firmą od pasty do zębów to olej kokosowy będzie zakazany a za sanie będą obćinać język
Paweł Leszcz
Proszę bez skojarzeń
Łukasz S.kyWalker
Dzięki!!
Dana wielgus
Najlepszy Olel do zucia to..olej słonecznikowy na zimno tłoczony....B.wskazany przy przewleklym zapaleniu oskrzeli
Hariet Slomski
Dziękuję Patryku ! Rewelacyjnie prowadzisz program ,masz dobrą dykcję wiedzę ,mocno Ci kibicuje . Pozdrawiam serdecznie
Patrycja Woźniak
może zrobi Pan filmik na temat MUMIO ? ;)
Gabrysia Denisiuk
Olej kokosowy wyleczył moje rece, na których od kilku lat powstawały małe ranki. Nie pomagało nic, tylko właśnie płukanie ust olejem
Przyroda Pełnym Głosem!
Ssanie oleju cały czas jest powtarzany filmie ale jaki to jest olej to już nie wiadomo.
Teresa Głowacka
Wyleczyłam zapalenie zatok poprzez półroczne ssanie oleju.Pozdrawiam
acxial mai1
Dodam tylko, że długotrwałe płukanie olejem może oczyszczić okolice migdałków, gdzie tworzą się w kryptach kamienie migdałkowe, które są przyczyną wielu chorób, tym bardziej u osób z próchnicą. Wiele osób nawet nie wie, że coś takiego zalega u nich w gardle i po kuracji choroby ustępują.