Wybierz format pliku, który chcesz pobrać

KLER - oficjalny zwiastun nowego filmu Wojtka Smarzowskiego

Dodano: 2018-08-08

Wyświetleń: 5705491

Czas trwania: 02:26

Podstawowe formaty

Dodatkowe formaty

Opis materiału KLER - oficjalny zwiastun nowego filmu Wojtka Smarzowskiego


         "Kler" w kinach od 28 września

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: „Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Róża”, „Dom zły” i „Wesele”, wraca z nowym filmem. „Kler” to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, często przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane zostało przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna. „Kler” został nominowany do Złotych Lwów 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.
 
Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.
 
Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie – twórcy filmu.        

Komentarze


Stachu Mistrzu
Badziewiaki polskie nagrajcie film GEOPOLITYKA lub CYWILIZACJA zobaczymy jak wypadniecie , badziewiaki polskie !!!!
Rav
film pokazuje dramat zwykłych księży, częstokroć dobrych, uczciwych ludzi, którzy wpieprzyli sie w kanał - organizację KK
Marek Zakrzewski
Nieplanowane w kinach od 1 Listopada kto się nie boi niech obejrzy
Julia Kuczaj
Szczerze. Nie wiem jak można coś takiego zrobić. Jak można tak oczerniac kościół, księdza. Jeżeli ktoś nie jest katolikiem spoko rozumiem ale jeżeli w taki sposób ktoś maluję jakby obraz Jezusa to dla mnie to nie jest do końca normalne.
Piotr Czarnota
2:21 ale zajechało blachą
Mateusz Liczba
Jak niektórzy potrafią kłamać
Martin Reichel
Must see for all catholics and god's comedy for all atheists. Greetings to Poland from czechs atheist :-)
Słowianin Słowianin
Ateiści to heretycy , schizmatycy i poganie !!!
johnsmith
Прекрасный фильм, жаль, что на премьере в Варшаве не посмотрел, когда был там. У нас в России всё то же.
matrix 22
Za chajs wiernych baluj