Wybierz format pliku, który chcesz pobrać

2 bajki | Trzy małe świnki + Czerwony Kapturek po Polsku.

Dodano: 2018-05-04

Wyświetleń: 804178

Czas trwania: 15:34

Podstawowe formaty

Dodatkowe formaty

Opis materiału 2 bajki | Trzy małe świnki + Czerwony Kapturek po Polsku.


         2 bajki | Trzy małe świnki + Czerwony Kapturek po Polsku

Proszę Subskrybuj: https://goo.gl/QtSJWW

Trzy Małe Świnki lub Trzy świnie

Trzy małe świnki (ang. Three Little Pigs) – angielska baśń ludowa, której głównym bohaterami są trzy świnki i zły wilk.

Trzy małe świnki były rodzeństwem, które przemierzały świat, szukając miejsca do zbudowania domu. W końcu świnki znalazły dla siebie odpowiednie miejsce. Każda postanowiła zbudować dom dla siebie. Jedna zbudowała go ze słomy, druga z drewna, a trzecia najbardziej pracowita z cegieł.

Kiedy domy były gotowe, w okolicy pojawił się zły wilk, chciał zjeść świnki. Jedna schroniła się w domku ze słomy, jednak wilk bez trudu go zniszczył. Świnka uciekła do siostry. Obie schroniły się w drugim domku, który wilk także jednak, choć z większym trudem, zniszczył. Obie świnki uciekły do trzeciej świnki i wszystkie trzy schroniły się w jej domku ceglanym. Wilk chciał go zniszczyć jak poprzednie, jednak rozbił sobie na nim głowę. Od tej pory świnki zamieszkały wspólnie w domku ceglanym.

https://www.wikizero.com/pl/Trzy_małe_świnki


Czerwony Kapturek – baśniowa postać, mała dziewczynka nosząca czerwone nakrycie głowy, wywodząca się z baśni ludowych, a opisana po raz pierwszy przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce Bajki Babci Gąski. Postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci czy skeczy i jest powszechnie znana w Europie.

Wcześniejsze motywy
Mające setki lat bajki zbliżone do Czerwonego Kapturka odkryto w Chinach i Włoszech. W wersji chińskiej zamiast wilka występował tygrys, a włoskiej - ogrzyca.

Motyw pożarcia, a potem wydostania się z brzucha pojawia się już w Biblii i mitologii. Żydowski prorok Jonasz został połknięty przez wielką rybę, po czym wydostał się z niej bez uszczerbku zdrowia. Mitologia grecka zawiera opowieść o Kronosie, który pożerał własne dzieci. Jego żona Rea ocaliła najmłodszego z potomstwa Zeusa, podając mężowi do połknięcia owiniety w pieluszkę kamień.

Natomiast w dialogu między wilkiem i Czerwonym Kapturkiem można odnaleźć analogię do nordyckiej opowieści z Eddy starszej: olbrzym Thrym ukradł Thorowi jego młot bojowy – Mjølner, za którego zwrot zażądał Frei za żonę. Thor przebrany za pannę młodą udał się do olbrzyma. Podejrzenia olbrzyma wzbudziły mało kobiece oczy u wybranki, jednak Loki rozwiał te wątpliwości mówiąc, że Freja ma takie zmęczone spojrzenie z powodu tęsknoty za oblubieńcem i że przed zbliżającą się ceremonią nie mogła jeść, pić ani spać.

W średniowiecznej łacińskiej opowieści Egberta z Lièges Fecunda ratis z 1023 roku wspomniana jest dziewczynka w czerwonym nakryciu głowy, która została odnaleziona wśród wilków.

https://www.wikizero.com/pl/Czerwony_Kapturek        

Komentarze


Dominika Karwat
🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐷🐖🐖🐖🐖🐖🐖🐖🍪🍪🍪🍪🍪🍪🍪🍪🍪🍪🍪🍪🍪🇵🇱
kamerzysta Pro
bo ci przypierdolę
bad_ _wølf
Powinno być otworzyła a nie otwarła
widzew1910
kokokokokokkokkokokokoookokkokokokokkokokoko hahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
Grzegorz Matusik
V. Gg 5qe
Ola Ola
No to prawda
Anna Dryl
wilk w trzech małych świnkach jest podobny do wilka w czerwonym kapturku
Renata Urbaniak
Daj serducho
Adriana Pacholska
Bb
Michał Ziomek
2222