Wybierz format pliku, który chcesz pobrać

Dlaczego samoloty nie latają nad Oceanem Spokojnym

Dodano: 2019-10-07

Wyświetleń: 770658

Czas trwania: 09:08

Podstawowe formaty

Dodatkowe formaty

Opis materiału Dlaczego samoloty nie latają nad Oceanem Spokojnym


         Dlaczego linie lotnicze unikają tras przez Ocean Spokojny? Pierwsze, co przychodzi na myśl, to kwestia bezpieczeństwa. Pacyfik to największy i najgłębszy ocean na świecie. W przypadku jakiejkolwiek awarii nie ma gdzie bezpiecznie wylądować na tym „bezmiernym przestworze wód”.

Przypuszczenie, że chodzi o bezpieczeństwo, jest po części uzasadnione. Przelot samolotu często planowany jest tak, aby na trasie znalazła się jak największa ilość lotnisk. Sytuacje awaryjne zdarzają się wyjątkowo rzadko, biorąc pod uwagę, ile samolotów wzbija się w powietrze każdego dnia.A jednak nie to jest głównym powodem, dla którego samoloty nie latają w prostej linii z punktu A do B…


 

Czas:

Trzeci wymiar 1:32

Drobny eksperyment 🌍 2:54

Jak dostać się do Australii? 4:55

Turbulencje nad wodą 5:40

Latanie z prądem vs. latanie pod prąd 7:20

Turbulencje czystego nieba 7:34

 

#samoloty #lotnictwo #jasnastrona

 

Streszczenie:

- Przelot samolotu często planowany jest tak, aby na trasie znalazła się jak największa ilość lotnisk.

- Tak się składa, że nie licząc szczególnych okoliczności, jak prądy strumieniowe, czy inne kwestie meteorologiczne, najszybszą trasą prawie zawsze jest ta, która prowadzi w prostej linii do celu.

- A zatem na płaskiej powierzchni zatoczenie półkola, żeby ominąć Pacyfik, wygląda jak nadkładanie drogi. Ale ponieważ Ziemia jest kulą linia prosta będzie przebiegać zupełnie inaczej w przestrzeni trójwymiarowej.

- Mamy więc krzywiznę Ziemi oraz spłaszczenie równikowe. Wspólnie oba te czynniki sprawiają, że lot zakrzywiony w kierunku biegunów jest faktycznie krótszy, niż trasa biegnąca na mapie w linii prostej.

- Z tym wiąże się inna zaleta podróży nad oceanem, czyli komfort lotu. Nawet przy dobrej pogodzie nad wodą jest generalnie dużo mniej turbulencji, niż nad lądem.

- Przy układaniu trasy lotu bierze się też pod uwagę prądy powietrzne, a konkretnie wspomniane wcześniej prądy strumieniowe, występujące w górnej części troposfery.

- Są cztery główne prądy strumieniowe, po dwa na każdej półkuli, a ze względu na rotację Ziemi poruszają się głównie z zachodu na wschód.

- Latanie wzdłuż prądu strumieniowego może skrócić podróż nawet o parę godzin, natomiast latanie „pod prąd” może znacząco spowolnić samolot.

- Trzeba też nadmienić, że bliskość prądu strumieniowego może być dla samolotu niebezpieczna. Największym zagrożeniem są bez wątpienia tak zwane turbulencje czystego nieba, występujące na skraju prądów.

- Prąd strumieniowy wieje sobie gdzieś w atmosferze, a krzywizny Ziemi człowiek nawet nie zauważa, chyba że pokonuje olbrzymie odległości z prędkością tysięcy kilometrów na godzinę.

 


Muzyka: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/

Użyte materiały (zdjęcia, filmy i inne) pochodzą z:
https://www.depositphotos.com
https://www.shutterstock.com
https://www.eastnews.ru
___
Subskrybuj Jasną Stronę 
https://bit.ly/2n9VrJj

___
Zasubskrybuj nasze kanały:

5-minutowe Sztuczki 
https://bit.ly/2J4IN8l
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIEWCZYN 
https://bit.ly/2txVU7w
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIECI 
https://bit.ly/2F40z7V
PRAWDZIWE HISTORIE 
https://bit.ly/2J3Cdis        

Komentarze


Richard S
A jo myslolek ze pokozes plasko ziymie Bo jak se popaczys na tako mape i se rozepnies swoj snurek to ci wydzie dlocego z Los Andzeles do Tokjo nie polecis ponad wielkom wodom..Ha,ha,ha...
Gatubelo
Fajne kocisko, badacz jak każdy futrzak :-)
Pierdole Google
czy tłumaczący jest płaskoziemcą czy ma wyjebane na wszystko ?poza tym ten głos można usłyszeć na tłumaczeniu innych kanałów
jan kos
no i czemu nie latają????????
3210jan
kłamstwa jak huj
areckiss
Dlaczego inne planety krecace się nie wybrzuszyly sie,,, hehe,, bo to bajki, nie ma kuli
Mati
Idź dzieciaku do szkoły , albo spójrz na radary lotnicze. Tyle w temacie.
Ximes Xiang
Leciałem z Seulu do Los Angeles i zaręczam ci, że lecieliśmy nad Pacyfikiem. Poza tym, nie obraź się, ale twój dowcip zwyczajnie śmierdzi.
Sailing Investment
Jprdl, co za zbiegowisko półmózgów...
Patrycja Kochan
Dzięki wkońcu wiem dlaczego tak leciał mój samolot gdy leciałam do San Francisco